top of page
  • Yazarın fotoğrafı@ Foto Metin

"Metin Türkmenoğlu" Kimdir

Metin Türkmenoğlu, 1961 yılında başladığı fotoğrafçılık mesleğini 1969 yılında Eyüp Pasajı’nda ilk ve tek dükkânı “Foto Metin” açarak devam etmiştir. Bu süreçte elinde fotoğraf makinesi ile Eyüp’ün sokaklarında, caddelerinde, açılışlarda, törenlerde, okullarında, siyasetinde, futbol sahalarında, düğün salonlarında, özel günlerinde yani sosyal hayatın her alanında 58 yıl boyunca yılmadan, yorulmadan Eyüplülerin, nesiller boyu fotoğraflarını çekerek mesleğini icra etmişti.


7 Mart 2021 tarihinde Facebook'da “Eyüp’ten bir Foto Metin geçti” başlığıyla bir yazı paylaşarak, fotoğrafçılığının 60. yılını yaşayan Metin Türkmenoğlu'nun, yaşı ve sağlık durumu sebebiyle, tabii ki teknolojinin de katkısıyla mesleğine veda ettiğini, 52 yıllık dükkânın ticari faaliyetlerine 1 Ocak 2021 tarihinde son verdiğini duyurmuştuk. Tabii o gün Metin Türkmenoğlu için anılardan ayrılmak kolay olmadı, hatıra için son fotoğrafları çekerken ve bu anları videoya alırken bizlerin de duyguları çok derindi.


Hayat da böyle değil mi? Başlıyor, yaşanıyor, yaşatıyor, anılar biriktiriyor, anılarda kalıyor, iz bırakıyor ve zamanı geldiğinde de bitiyor…


Eyüp’ün fotoğrafçılık mesleğini icra etmiş birçok insan, meslekleri sonrasında resimlerin arkasındaki damgalarda ve anılarda kalıyor, zamanla da unutulup gidiyorlardı.


Foto Metin’de ticari anlamda kapanıyor olabilirdi fakat bu tarihin, kaybolup gitmesine gönlümüz razı olamazdı. Bir karar verdik ve “Eyüp’te Fotoğrafçılık Foto Metin Müzesi” nin çalışmalarına başladık.


Yaklaşık iki yıldır süren çalışmalarımızda artık son gelmiş bulunuyoruz. İnşallah bir aksilik olmazsa bizler için anlamlı olan, Eyüp’e kazandırmaktan dolayı da gurur verici olacak projemizin açılışını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız.


Biliyor ve umut ediyoruz ki, Metin Türkmenoğlu’nun Foto Metin markası, mesleki koleksiyonu, 58 yıl boyunca çektiği fotoğraflarından oluşan kaynak niteliğindeki görsel arşivi, Eyüp’te fotoğrafçılığı icra etmiş diğer meslektaşları ile birlikte bu müze var oldukça hatırlanacak ve her zaman yaşayacaktır.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page