top of page

Hakkında

Yetenekli Bir Fotoğrafçı

Babam Metin Türkmenoğlu, 1961 yılında başladığı fotoğrafçılık mesleğini 1969 yılında Eyüp Pasajı’nda ilk ve tek dükkânı “Foto Metin” açarak devam etmiştir. Bu süreçte elinde fotoğraf makinesi ile Eyüp’ün sokaklarında, caddelerinde, açılışlarda, törenlerde, okullarında, siyasetinde, futbol sahalarında, düğün salonlarında, özel günlerinde yani sosyal hayatın her alanında 58 yıl boyunca yılmadan, yorulmadan Eyüplülerin, nesiller boyu fotoğraflarını çekerek mesleğini icra etmişti. 


7 Mart 2021 tarihinde Facebook sayfamda “Eyüp’ten bir Foto Metin geçti” başlığıyla bir yazı paylaşarak, fotoğrafçılığının 60. yılını yaşayan babamın, yaşı ve sağlık durumu sebebiyle, tabii ki teknolojinin de katkısıyla mesleğine veda ettiğini, 52 yıllık dükkânımızın ticari faaliyetlerine 1 Ocak 2021 tarihinde son verdiğimizi duyurmuştum. Tabii o gün babam için anılardan ayrılmak kolay olmadı, hatıra için son fotoğrafları çekerken ve bu anları videoya alırken bizlerinde duyguları çok derindi. 


Hayat da böyle değil mi? Başlıyor, yaşanıyor, yaşatıyor, anılar biriktiriyor, anılarda kalıyor, iz bırakıyor ve zamanı geldiğinde de bitiyor… 


Eyüp’ün fotoğrafçılık mesleğini icra etmiş birçok insan, meslekleri sonrasında resimlerin arkasındaki damgalarda ve anılarda kalıyor, zamanla da unutulup gidiyorlardı. 


Foto Metin’de ticari anlamda kapanıyor olabilirdi. Benim, 40 yıla yakın içerisinde olduğum bu tarihin, kaybolup gitmesine gönlüm razı olamazdı. Ailemle konuşarak bir karar verdik, onlardan aldığım destek ile nihai hedefim olan “Eyüp’te Fotoğrafçılık Foto Metin Müzesi” nin çalışmalarına başladık. 


Yaklaşık iki yıldır süren çalışmalarımızda artık son gelmiş bulunuyoruz. İnşallah bir aksilik olmazsa bizler için anlamlı olan, Eyüp’e kazandırmaktan dolayı da gurur verici olacak projemizin açılışını yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağım. 
Biliyor ve umut ediyorum ki, babam Metin Türkmenoğlu’nun Foto Metin markası, mesleki koleksiyonu, 58 yıl boyunca çektiği fotoğraflarından oluşan kaynak niteliğindeki görsel arşivi, Eyüp’te fotoğrafçılığı icra etmiş diğer meslektaşları ile birlikte bu müze var oldukça hatırlanacak ve her zaman yaşayacaktır.

fotot3.jpg
bottom of page